OZON HAKKINDA

Ozon nedir ?

Ozon (O3), oksijen molekülüne (O2) bir (O) oksijen atomu (O2 + O1 = O3) eklenerek oluşan renksiz, keskin bir gazdır. Yüksek enerjili oksijenin aktif bir şeklidir. Ozon, yere yakın her 10 milyon hava partikülü başına bir partikül O3 (= 0.1 ppm = 200 µg / m³) konsantrasyonlarında duman şeklindedir. 2000 metre yükseklikte, 0.03-0.04 ppm'ye daha da düşürülür. Yıldırımın oluşturduğu ozon havayı temizler. Ozon, özellikle yüksek rakımlarda ve deniz kenarında temiz hava kokusu olarak soluduğumuz yıldırım sırasında oluşan bir gazdır. Atmosferdeki en önemli gazlardan biridir ve dünyamızdaki biyolojik dengenin korunmasına yardımcı olur, zararlı ışınları engeller. Havayı kirleten bir gaz olmadığı yanlış biliniyor. Kısacası oksijen en temel ihtiyacımızdır. Ozon ile ihtiyaç duyan doku ve organlara yeterli oksijen sağlanarak birçok hastalık önlenebilir veya tamamen iyileştirilebilir. Sağlık ve rekreasyon oksijensiz gerçekleşemez. İnsanlar 1-2 ay yemeksiz, 1-2 hafta susuz yaşarlar ama oksijensiz sadece 5 dakika yaşayabilirler. Güçlü oksitleyici ve oldukça etkili dezenfekte edici özellikleri sayesinde dünya çapında içme suyu sağlayan arıtma tesislerinde mikrop öldürücü olarak kullanılmaktadır. Aktif oksijen (ozon O3) en etkili mikrop öldürücü ve koku gidericidir. Güneşin ultraviyole ışınları ve şimşek anında oluşan yaylarının oluşturduğu ozon,

Günümüz dünyasında vücudumuz artık sadece nefes yoluyla yeterli miktarda oksijen almamaktadır. Vücudumuz sürekli olarak havadaki, sudaki ve yiyeceklerdeki toksinlerle kirlenir. Şehirlerdeki oksijen miktarı% 21'in çok altında ve düşmeye devam ediyor. Sigara içimi, stres, hareketsiz yaşam tarzı, vücudumuzda toksin birikimi gibi sağlıksız beslenme ve oksijen eksikliği artmaktadır. Bu, kronik yorgunluk, erken yaşlanma, hastalık ve kanserin önünü açar.

Bu nedenle ozon üreten teknolojiler, canlı organizmaların doku ve hücrelerine en etkili oksijeni sağlamak ve toksinleri ortadan kaldırmak için bilinen en etkili tedavidir.

 

Ozonun keşfi ve tarihçesi

 • Ozonun bilimsel keşfi 1840 yılında CF Schönbein tarafından gerçekleştirildi.
 • 1860 yılından bu yana birçok yerde yüzeyde ozon ölçümleri yapılmaktadır.
 • 1913'te atmosferde ilk ozon ölçümleri yapıldı
 • 1950'lerin sonlarında tedavi ve takviye olarak kullanıldı
 • 1856'da ameliyathaneleri dezenfekte etmek için kullanıldı.
 • 1860 yılında Monako'da su dezenfeksiyonu için kullanılmıştır. Bakteri ve virüsleri öldürmenin yanı sıra, suyun kokusunu ve kötü tadını ortadan kaldırdığı ve içme suyunda dezenfektan olarak kullanıldığı görülmüştür.
 • 1900 yılında Nicola Tesla ilk ozon jeneratörünün patentini aldı.
 • 1909'da etin soğuk depolanması için bir gıda koruyucu olarak kullanıldı.
 • Kangren ve yaralar, 1915'te Birinci Dünya Savaşı sırasında Albert Wolf tarafından ozonla tedavi edildi.
 • 1926'da Dr. Berlin'de Otto Warburg, kansere hücresel düzeyde oksijen eksikliğinden kaynaklandığını bildirdi. Buluşu 1931 ve 1944'te Nobel Ödülü'ne layık görüldü.
 • 1939'da meyve depolandığında maya ve küfün yayılmasını önleyeceği açıklandı.
 • 1957'de J. Hansler kendi tıbbi ozon jeneratörü patentini aldı.
 • 1977 Renate Viebahn, ozonun vücut üzerindeki etkilerini teknik olarak açıkladı.
 • 1979 George Freibott, ilk AIDS hastasını ozonla tedavi etti.
 • 1980 Horst Kief, AIDS'i ozonla başarıyla tedavi ettiğini söylüyor.
 • Rusya'da 1992'den beri yanıkları tedavi etmek için kullanılmaktadır.
 • Türkiye'de Kızılay Altıntepe Araştırma Hastanesinde ve 1998 yılından itibaren bazı kliniklerde kullanılmaktadır.
 • 2005 yılından sonra günlük hayatımızın her alanında kullanıldı.

Ozonun özellikleri

Ozon ile yapılan çeşitli çalışmalar ve deneyler sonucunda ozon, su ve havada güçlü bir oksitleyici ajandır. Koku giderici, mikrop öldürücü çevresel kirleticiler kullanılabilir çünkü birçok organik molekülün yok olduğu kabul edilmiş ve kabul edilmiştir. Ozon tabakasının kalınlığının, atmosfer basıncı ve yoğunluğu düşürülerek hesaplanan 0.3 cm = 3 mm = 300 Dobson birimi olduğu bulunmuştur. 300 DU = 8.07 x 10² molekül / m² veya 6.42 x 10 & min; ³ kg / m². OZONUN TEKNİK ÖZELLİKLERİ Ozon, yüksek oksitleme gücü ile diğer dezenfektanlardan üstündür. Hipokloröz asitten (hocl) 25 kat, hipokloritten (ocl) 2500 kat, kloromdan (nh2cl) 5000 kat daha etkili olmasına rağmen bunun gibi atık ve zararlı maddeler üretmez.oksijenolur. Havadaki O2 molekülü yüksek enerjili iki oksijen atomuna parçalandıktan sonra başka bir O2 molekülü ile reaksiyona girerek kararsız bir molekül oluşturur. Bu yeni molekül ozondur. Bu kararsız yapı, ona üstün bir oksitleme gücü verir. Demir, manganez, klor, nitrit vb. İçermezken, dengesiz yapısı nedeniyle bakteri, virüs, mantar ve küf gibi istenmeyen organizmaları yok eder. Ayrıca maddeleri çevreden uzaklaştırır. DOBSON ÜNİTESİ Kısmi ozon basıncı genellikle 15. ve 25. kilometreler arasında alt stratosferde en yüksektir ve bu mesafeler arasında maksimum ozon konsantrasyonuna (10 ppmv) de ulaşılır. Bununla birlikte, farklı konsantrasyonlardaki ozon molekülleri yerden 50 km'ye kadar yerleştirilmiştir ve bu bölgedeki toplam ozon miktarı genellikle ozon tabakası olarak adlandırılır. Bu katman, yüzeyi güneş radyasyonunun zararlı bileşenlerinden korur.

OZONUN VE DİĞER DEZENFEKTANLARIN OKSİTLEME GÜÇLERİ